פריצת דיסק

על מנת להתחיל בכלל לדבר על כאבי גב-תחתון אנו צריכים להבין שמדובר בתלונת הכאב הכי נפוצה בארץ אם לא בעולם כולו!
כ-70% מהאנשים בארץ סובלים או יסבלו מכאבי-גב בשלב כזה או אחר בחייהם אשר יפריעו להם בתפקוד ומתוכם 35% יסבלו מכאבי-גב כרוניים שילוו אותם לאורך חייהם ברמה זו או אחרת.
כאבי-גב יכולים להיגרם מסיבות רבות אך אני אדבר על בלט ופריצת דיסק, אספר לכם מעט על ההבדלים ביניהם ואספר כיצד הרפואה הסינית נכנסת לתמונה.

אם כן, בין כל חוליה לחוליה בעמוד השדרה שלנו ממוקם דיסק בין-חולייתי.
בתוכו נמצא נוזל סחוסי אשר תפקידו לבלום זעזועים ולמנוע את שחיקת הסחוס והעצמות.
בשכבה הפנימית ביותר של עצמות וחוליות עמוד השדרה שלנו עובר החוט השדרתי אשר מעצבב ושולח אותות לכל חלקי גופינו וכך מחבר בין המח לגוף.
כאשר אנו מקבלים מכה חזקה או יוצרים עומס לאורך זמן על עמוד השדרה, במיוחד כאשר אנו מתכופפים בצורה לא נכונה כלפי מטה- הדיסק הבין-חולייתי נלחץ ונוזל פורץ החוצה. מכאן מגיע המונח ״פריצת-דיסק״.
כל פריצת דיסק הינו מצב אשר קדם לו בלט דיסק אך השאלה היא כמה זמן המטופל סבל לפני שהנוזל הבין חולייתי פרץ החוצה ומה היא רמת השחיקה והנזק העצבי שנוצר עם הזמן כתוצאה מהבלט.

התסמינים והסימפטומים

התסמינים והסימפטומים של בלט ופריצת-דיסק נוטים להשתנות בין מטופל למטופל אך רוב המטופלים אשר סובלים מפריצת-דיסק יסבלו מכאבי גב-תחתון חזקים מאוד אשר מלווים בתחושת הקרנה/נימול/כאבים שהולכים לרגליים אשר נקראות ״סיאטיקה״.
זאת בעוד שמטופלים אשר סובלים מבלט-דיסק בלבד, יסבלו גם מכאבי-גב אך יתלוננו יותר על כאבי הסיאטיקה עצמה. 

חשוב להזכיר: כאשר הנוזל פורץ החוצה הוא ייצור דלקת וכאבים והטיפול הקונבנציונאלי שיוצע למטופל יכלול זריקה וכדורי משכחי-כאבים. דבר שיוכל מעט לעזור עם הכאב אך לא יפתור את הבעיה.

טיפול בפריצת דיסק - סיפור מקרה ממטופל

ש׳, בן 65 הגיע אלי לקליניקה בקיץ האחרון כאשר סבל מכאבים חזקים ברגליים בעיקר בשוקיו וכאבי גב שהגבילו אותו בתנועה אך לא היו חזקים כמו הכאבים שהקרינו לרגליו- סימפטום אשר מראה שהמטופל סבל מסיאטיקה.

לאחר התשאול הראשוני נוכחתי לדעת שבעבר סבל מפריצת-דיסק והבעיה נהגה לחזור כל פעם לאחר מס׳ מסוים של שנים. בעבר דיקור סיני פתר לו את הבעיה.
סיאטיקה מתבטאת בפגיעה בעצב הסיאטי, אשר מקבל אותות עצביים מחוט השדרה. מוגן על ידי עצם האצה (סאקרום) הנמצאת לפני שרירי הישבן ועצם הזנב, תפקידו לשלוח אותות עצביים לעבר הרגליים שלנו ועד לקצות האצבעות ולסייע בתפקודן.
מתוסכל שלא יכל לעשות את מה שאוהב, ש׳ ממצב שיצא לטייל כמעט כל יום, לעשות ספורט ולצלם היה מוגבל למיטה וסבל מכאבים קשים שהפריעו לו בתפקוד.

לאחר 2 סדרות טיפולים בדיקור סיני וטווינא אשר מנו עשרה טיפולים כל אחת, כבר לאחר 3 טיפולים הכאבים בגב נעלמו ולאחר 7 נוספים ההקרנה והכאבים שהגיעו לכף הרגל ולאצבעות השתפרו משמעותית.
לאחר סדרת הטיפולים השניה אשר כללה צמחי מרפא הצלחנו להחזיר את התחושה שנעלמה בקצות האצבעות של רגל אחת ועם תוספת של תרגילים שהמטופל קיבל ממני הוא עד מהרה חזר לצילומים ולטיולים שכל כך אהב.

Call Now Button דילוג לתוכן